Doğal gaz boru hatlarında oluşabilecek kaçaklar için etkili ve ekonomik bir yol

Ammiakoprovod_NSPetrol ve gaz boru hatlarında oluşan büyük ölçekte kaçaklar patlamalara, göçlere, davalar sonucu milyonlarca para kaybına ve değerli doğal kaynakların havada, suda ve toprakta kaybolmasına yol açmaktadır. Fakat ACS’ye ait Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde yayınlanan bir rapora göre, bilim adamları çok küçük kaçakları bile tespit edebilen yeni bir yazılım tabanlı yöntem geliştirdiklerini ve bu sayede ciddi olayların önüne geçilebileceğini, kullanıcılara ve endüstriye tasarruf sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Gary Valtinson ve Miguel Bagajewicz, bir yerden başka bir yere petrol, gaz ve hatta su taşımak için boru hatlarından yararlanmanın büyük bir kısmının son derece etkili olduğunun altını çiziyorlar. Fakat borularda zarar meydana geldiğinde masraflı ve ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Kaçakları tespit etmek için mevcut yöntemler yetersiz kalıyor. Özel teçhizatlar kullanılarak oluşturulan donanım tabanlı sistemler pahalı ve karmaşık oluyor. Yazılım tabanlı sistemler ise boru hatlarında düşen basıncı çözümleyemiyor.

Bu etkenler özellikle gaz boru hatları için birçok hataya yol açıyor. Bu nedenle Valitonson ve Bagajewicz bu kusurları düzeltmenin peşine düştüler.

Araştırmacılar, basınç ve akış hızının hangi değerlerde olacağını tespit edebilen matematiksel modeller yardımıyla bir boru hattında basınç ve debi ölçümlerini karşılaştıran bir yöntem geliştirdiler. Geliştirmiş oldukları yeni teknik, mevcut yazılımlarla karşılaştırıldığında, küçük sızıntıları başarıyla tespit etmiş ve hata oranını % 21’den % 3 e kadar azaltmıştır. Ayrıca araştırmacılar yöntemin diğer kaçak algılama metotlarına kıyasla milyonlarca para kaybının önüne geçeceğini tahmin etmektedirler.

Üyeliğiniz mevcutsa araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: sciencedaily.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap