Bir Kozmetik Kimyacısı Neden Toksikoloji Hakkında Bilgi Sahibi Olmalıdır?

Toksikoloji

Öncelikle, toksikolojinin geleneksel olarak zehirler üzerine çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Daha modern bir tanımı ise; kimyasalların yaşayan organizmalar üzerindeki olumsuz etkilerini araştıran bilim dalıdır. Toksikoloji ile ilgili bilim adamlarının temel çalışma alanlarından bir tanesi de kozmetik sektöründe kullanılan ham maddelerinin güvenli olup olmadığını araştırmalarıdır.

Kozmetik kimyacıları ve toksikoloji

Eğer kimya ve kimya mühendisliği alanında lisans dereceniz var ise, ister istemez toksikolojiden kaçışınız çok da muhtemel değildir. Aynı şekilde biyoloji alanında toksikolojiye rastlamanız muhtemel. Kaldı ki okulda toksikoloji üzerine ders almasanız bile kurslar vs. yardımı ile bu alanda bilgi sahibi olmanızı öneririz. Tüketicilerin bu alanda sizden daha fazla bilgi sahibi olması iş hayatında çok da istenen bir durum değildir.

Belkide toksikoloji hakkında bilgi sahibi olmanız için en önemli neden; tüketicilerin sık sık bazı özel hammaddeleri neden kullandığınızı sık sık sormalarıdır. Muhtemelen internette kullandığınız hammaddelerden bir tanesi hakkında tehlikeli olduğunu okumuşlardır ve kuaförleri de muhtemelen kimyasalların onları öldürdüğünü anlatmışlardır. Ama sen bunların doğru olup olmadığını bilmelisin. Bu alanda çevrenizdekilere karşı ve firmanızda da uzman siz olmalısınız. Eğer orta ölçekli bir firmada çalışıyorsanız, bu konuda eğitim almış başka biri olmayacaktır.

Toksikoloji hakkında bilgi sahibi olmanız için diğer bir sebep ise güvenli olduğunu bilmediğiniz bir ürünü formülüzde kullanmamanız gerektiğidir. Ve bir şeyin güvenli olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz? Elbette, ürün tedarikçileriniz size güvenlik testini verecektir ama sizinde bunların ne anlama geldiğini bilmeniz gerekecektir. Ürün güvenliliği için sorumluluk sonuçta kozmetik kimyacısında biten bir durum.

Toksikoloji hakkında bilgiyi nereden edinebiliriz ? 

Kendinizi sürekli güncel tutmalısınız bilgi konusunda. Sadece toksikoloji değil her alanda tabiki. Bu noktada internet en çok işinize yarayacak araçlardan biri. Maalesef ki ülkemizde doğru ve düzenli bilgiyi internette bulmak kolay değil.

Yeterli düzeyde ingilizceye sahipseniz National Institute of Health (Ulusal Sağlık Örgütü) tarafından hazırlanan toksikoloji konusunda ücretsiz bir database mevcut. 

Burada toksikolojinin kısa tarihçesinden, maddelerin zehirli olduğu doza, test yöntemlerinden risk değerlendirme ve maruz kalma standartlarına kadar geniş bir kaynak. Eğer isterseniz dosyaları indirip, arşivinize kaydedip, çevrimdışı olduğunuz zamanda da inceleyebilirsiniz. Burada hem arşiv halinde dosyalarını indirmek için, hem de databaseye olan yönlendirmeleri bulabilirsiniz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap