Beherin 9 Farklı Kullanım Alanı

Kimya bilimci olupta beheri bilmeyeniniz sanırım yoktur. Beher bir laboratuvarın olmazsa olmazıdır.

Kimyayı bir bilim, bir meslekden daha öte bir yaşam biçimi olarak benimseyen kimseler beheri laboratuvardan çıkarıp, kendi yaşamlarında çok farklı şekillerde kullanmaktadırlar.

Bizde sizler için araştırdık. Beherin 10 farklı kullanım alanı:

1) Laboratuvarda

laboratuvar-ekipman-seti-beher

Beher denince ilk akla gelen ve en klasik kullanım alanı tabiki de laboratuvar çalışmaları esnasında, deneylerde kullanımıdır.

2) Mutfakta

Mutfakta aslında zaten bir laboratuvar değil midir? Yemek yaparken kullandığınız 500 ml su, 250 ml süt… Eğer kimyayı ve deney yapmayı seviyorsanız zaten muhtemelen yemek yapmayı da seviyorsunuzdur. Dolayısı ile bir kimyacının mutfağında olmazsa olmazlarından biri de beherdir.

3) İçecekleriniz için 

Kahvenizi yada çayınızı bir beherde almaz mıydınız?

“Bugün 250 ml çay içtim!” yada “500 ml milkshake alabilir miyim lütfen?”

diyebilmek gayet havalı bir yaklaşım gibi duruyor.

4) Banyoda

IMG_3052

Banyonuza kendinize özgü bir hava katmak istemez misiniz? İşte size fırsat. O eski diş fırçalığınızı atın ve diş fırçalarınızı bir behere koyun!

5) Saksı niyetine

Büyük saksılarla uğraşmaktan sıkıldınız mı? Daha kibar, daha kullanışlı, daha küçük bir şeyler mi arıyorsunuz? Artık buldunuz…

6) Akvaryum

IMG_3147

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Yavru balıklar için, en azından büyüyene kadar güzel bir akvaryum olabilir bir beher.

7) Kalemlik 

Beherinizi kalemlerinizi koyduğunuz havalı bir kalemlik, deney tüplerinizi gözünüzün önünde bir arada durması için bir kap, ıvır zıvır eşyalarınızı bir araya toplayabileceğiniz ve benzeri amaçlarla kullanabileceğiniz bir kap olarak zaten kullanıyor olmalısınız?

8) Mum Kalıbı

Evet, olur. Çok da güzel olur. Beherinizi kullanarak çok güzel dekoratif mumlar yapabilirsiniz.

Evde kendi mumunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Kimyacılar bilir elbette ama bilmeyen varsa yorum kısmına yazın. Bizde sizinle tariflerimizi paylaşalım.

İlginizi Çekebilir!  Sentetik Menekşe Kokusu Elde Etmek

9) Rol Model Olarak

Beheri gördüğünüz üzere hayatınızın bir çok alanında direkt olarak kullanabilirsiniz. Ancak bunlarla yetinemem diyorsanız; kurabiyelerinizi beher şeklinde yapabilir yada beher şeklinde bir kolye, anahtarlık yaptırabilirsiniz. Beher şeklinde oje yapan kız arkadaşlarımız bile mevcut.

Not: Fotoğraflara bakılırsa beherin en yaygın kullanım alanı laboratuvardan sonra sanırım evlerde dekoratif amaçlı saksı olarak. Sizce ?

Dipnot: Daha farklı kullanım alanları da var diyorsanız, yorumlarınızı hemen aşağıdan bize iletin!

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap