Neden Soğuk İçiyoruz ?

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama gazlı içeceklerin üzerinde daima “soğuk içiniz” ibaresi vardır. Neden sizce?

Soru aslında cevabı içerisinde barındırıyor. Gazlı içecekler. Gazlı içecekler, içerisinde basınç yardımı ile çözdürülmüş karbondioksit gazı (CO2) barındırırlar.

Çözünürlük konusunda bahsettiğimiz gibi; çözünürlüğü etkileyen iki faktör vardır. Sıcaklık ve basınç. Gazların çözünürlüğü sıcaklık ile ters orantılıdır ve basınç ile doğru orantılıdır. Yani sıcaklık arttıkça çözünürlük azalır ve basınç arttıkça çözünürlük artar.

Siz soğuk gazlı içeceğinizi dolaptan çıkarıp bir köşede unutursanız ve onu daha sonra içmeye kalkarsanız eğer, içeceğiniz (çözelti) ısındığı için içerisindeki karbondioksit gazı ( CO2 ) çözünürlüğü azaldığı için kapağı açtığınızda pufff.. Anlayacağınız gazlı içeceğinizi “soğuk içiniz” denmesinin sebebi içerisindeki karbondioksit gazının şişe açıldığında uçmamasını sağlamak.

Uçarsa ne olur peki? Uçarsa da elbette yine içilir bir sorun olmaz ama elinizde ki çözeltinizin pardon içeceğiniz şekerli bir suya dönüşür. Şekerli su için kim para ödemek ister ki? Evinizde bedavaya yapabilirsiniz.

O yüzden ne yapıyoruz? Soğuk içiyoruz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3.6 / 5. Oylayan: 11

İlginizi Çekebilir!  Kimyasal Reaksiyon Hızını Etkileyen Faktörler

Yorum Yap