Magnezyum Sülfat Kristali Yetiştirme

Yurt dışında epsom salt adı ile bilinen, ülkemiz de ingiliz tuzu olarak aktarlarda bulabileceğiniz veya kimyasal malzeme tedarikçilerinden magnezyum sülfat adı ile tedarik edebileceğiniz bu tuzu kullanarak; kolay ve hızlı bir şekilde büyüyen ayrıca tamamen güvenli bir kristal yetiştirebilirsiniz.

İsterseniz gıda boyası ile renkli kristaller elde edebileceğiniz gibi, isterseniz beyaz renkte kristal de elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1/4 bardak magnezyum sülfat
 • 1/2 bardak su
 • tabak veya sığ bir kase
 • sünger parçası (isteğe bağlı)
 • gıda boyası

Nasıl Yapılır ?

 1. Suyu iyice kaynatın
 2. Su kaynayınca ocağın üzerinden alın ve tuz ilave edin.
 3. Tuz tamamen çözününceye kadar karıştırın. Eğer isterseniz gıda boyası ekleyin.
 4. Çözeltinizi tabağa dökün. Kabın sadece alt kısmını kaplayacak kadar sıvı yeterli. İsteğe bağlı olarak tabağa bir parça sünger koyup çözeltinizi onun üzerine de dökebilirsiniz.
 5. Kabı sıcak veya güneş alan bir yere bırakın. Su buharlaştıkça birkaç gün içinde kristaliniz şekillenmeye başlıyacaktır.

İpuçları

 1. Sünger ekstra yüzey alanı sağlayarak kristalinizin daha hızlı şekil almasını ve kristalinizin biraz daha görünür ve işlenebilir olmasına yardımcı olur.

Magnezyum sülfatı su ile karıştırmadan önceki ilk hali ile, son aşama da oluşan kristalleri karşılaştırın. Arada nasıl bir fark var? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 4 / 5. Oylayan: 1

İlginizi Çekebilir!  Kaybolan Mürekkep Nasıl Yapılır ?

1 Yorum

 • Kraliçeniz Geldi

  9 Nisan 2019 - 19:20

  Bunu deneyi yaptım ancak hiç fotoğraflardakine benzemiyor. Üstelik üstü sertken altı hala toz kaldı. Nerde hata yaptığımı söyler misiniz lütfen bu benim kimya projem ve 30 nisana kadar süre var. Bir de deney raporunda magnezyum sülfat kristali yetiştirmenin amacını ne olabilir bulamıyorum. Lütfen yardım ediiiin!!

Yorum Yap