Karaciğer Hastalıklarının Tedavisi İçin Ökse Otu

Kapı girişlerine asılan ökse otu tatilin yaklaştığını bildirir. Bazı insanlara göre bu sembolik bitki noel zamanında bir öpücükten daha fazlasını temsil edebilir: şöyle ki bu bitki sayesinde ciğerler daha sağlıklı hale gelebilir. Bir grup araştırmacı bitkinin özel bir çeşidinde (Kore ökseotu) üretilen bir bileşiğin, kobay farelerindeki obezite kaynaklı karaciğer hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olduğunu keşfetti. Çalışma ACS Agriculture and Food Chemistry dergisinde yayınlanmıştır.

Son araştırmaya göre Jungkee Kwon ve çalışma arkadaşları Kore ökseotunun (Viscum album coloratum) biyolojik olarak bir grup aktif bileşik ürettiğini belirtmişlerdir. Bu bileşikler steroidler ve flavonoidler gibi bilinen türleri içermektedir. Ayrıca, bitkiden elde edilen bitki özü anti-obezite etki göstermektedir ancak kimse hangi spesifik molekül ile ilgili olduğu bulamamıştır. Kwon ve ekibi bu konuyu detaylı olarak araştırmak ve etken maddenin, obeziteyle bağlantılı ve bazı durumlarda karaciğer yetmezliğine neden olan yağlı karaciğer hastalıklarıyla mücadeleye yardımcı olup olmadığını test etmek istediler.

Araştırmacılar sonuçta karaciğerdeki yağ metabolizmasını etkileyen Kore ökseotundaki bileşiğin ‘’viscothionin’’ olduğunu belirlediler. Ve bu bileşiği obez farelerin tedavisinde kullandıklarında farelerin vücut ve karaciğer ağırlıklarında düşüş tespit ettiler. Ve bu tespitlerden yola çıkan bilim adamları ‘’viscothionin’’ bileşiğinin alkol kaynaklı olmayan yağlı karaciğer hastalıklarında (NAFLD) potansiyel bir tedavi maddesi olarak araştırılabileceğinin sonucuna vardılar.

Araştırmacılar Kore Ulusal Araştırma Vakfı ve Kore Bilim ve Mühendislik Vakıfları tarafından desteklenmektedir.

Makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: sciencedaily.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3 / 5. Oylayan: 1

Yorum Yap