Eski Mumlarınızı Tekrar Canlandırın

Mumlar artık sadece elektrikler kesildiğinde ortamımızı aydınlatan nesneler değil, evimizin dekorunun en özel parçalarından biri.

Geri dönüşümü ve mumları dekoratif amaçlı kullanmayı seviyorsanız bu yazımız sizin için.

Tarife, artık beğenmediğiniz mumları toplamakla başlıyorsunuz. Ocağın altını açın ve makarna yapar gibi su ısıtın. Sonrasında daha küçük bir kaba topladığınız mumları atıp, kabı görselde olduğu gibi tencerenizin içine yerleştirin. Mumlar tamamen eridikten sonra içlerinden çıkan ipleri, daha sonra kullanmak üzere ayırın.

Bu işlemlerden sonra dilediğiniz renk gıda boyasını içine atıp, tortu kalmayana dek karıştırın. Eğer mumların yakıldığında koku vermesini istiyorsanız bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde istediğiniz kokunun esansını da ekleyebilirsiniz.

Eski mumlarımız eridikten sonra sıra artık mumlara şekil vermeye geldi. Eski mumlardan çıkan ipleri kalıpların ortasına dik duracak şekilde yerleştirin. Eğer yeni bir mum ipi kullanmak istiyorsanız orta kalınlıkta olmasına dikkat edin ve kullanmadan önce erimiş muma batırıp çıkartın ve kuruduktan sonra kullanın. Böylece daha iyi bir yanma elde edersiniz. (Mumların içerisinde koyacağınız ipin yanma şekli önemlidir. O yüzden farklı bir ip kullanmadan önce elinizdeki ipleri yakarak görmenizi ve ona göre kullanmanızı tavsiye ederim. )

Erimiş olan mumları kalıplara dökün ve soğuması için bir süre buzdolabında bekletin. Yumuşak kalıplar kullanılırsa mumları soğuduktan sonra kabın içinden çıkarmak çok daha kolay olacaktır.

Artık yeni dekoratif mumlarınızın keyfini sürebilirsiniz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 1

5 Yorumlar

 • Behül

  31 Ekim 2018 - 18:11

  Mükemmeller ötesi bir fikir. Sizi destekliyoruz.

 • Mert

  31 Ekim 2018 - 18:14

  +

 • MİNİK KUŞ

  31 Ekim 2018 - 18:26

  BU BİLGİLERİ BİZE EN GÜZEL ŞEKİLDE İLETTİĞİNİZ İÇİB TEŞEKKÜR EDİYORUZ İYİKİ VARSINIZ
  KİMYACILARIN HASII ?

 • Lejyoner Fuat

  31 Ekim 2018 - 19:27

  Artık evimde çok güzel kokulu mumlar yapabiliyorum teşekkürler ecem erdoğan

 • EkremSalaz

  31 Ekim 2018 - 20:57

  Çok faydalı teşekkürler 🙂

Yorum Yap