Alkol Yaraya Döküldüğünde Neden Yakar?

Neden alkol acıtır ve yanma hissi verir?

670px-Treat-Your-Child's-Cuts-and-Scrapes-Step-3Bir kesiğe veya yaraya alkol uyguladıysanız, o batma ve yanma hissini bilirsiniz. Etanol, izopropil veya denatüre alkolden hangisini kullanırsanız kullanın hepsi aynı etkiyi oluşturacaktır. Alkol fiziksel olarak yakmaz, ancak o hissi alırsınız çünkü bu kimyasal, alevin sıcak veya suyun kaynar olduğunu anlamanıza yarayan deri altındaki sinir reseptörlerini aktifleştirir.

Yanmaya maruz kaldığınızda, beyninize yanma nörokimyasal sinyalleri gönderen VR1 reseptörleri de denilen özel hücreler bulunur. İşte bu reseptörlere alkol ulaştığında, (mesela açık yaranın üzerine alkol bazlı dezenfektan döktüğünüzde) alkol molekülleri bu sinyali göndermek için gerekli olan sıcaklık eşiğini düşürür.

200px-ANIOSGEL_85_NPCEtanol ve VR1 reseptörleri arasındaki etkileşimi inceleyen bilim adamları, normalden 10 derece daha soğuk sıcaklıkta reseptörlerin tetiklendiğini keşfettiler. Diğer alkol türlerinde de benzer özelliği gözlemlediler.

Kesin olmamakla birlikte; yanma tepkisinin parçası olan hücreler tarafından üretilen ısının, yanma hissi kaynağı olarak hareket etmesi mümkündür.

Bazı insanlar (örneğin aşılama için) deriye zarar vermeden önce alkol uygulanmasının, yanma hissini önlemek veya azaltmak için cildi yeterince soğuttuğuna inanmaktadır. İlginçtir ki, bir kesiğe donmuş alkol bile uygulansa batma hissi oluşur.

Kaynak: chemistry.about.com

 

Yazar Hakkında

Yücel Gider

İstanbul Üniversitesi FBE Fiziksel Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi

2 yorum

Bir Yorum Yaz