Laboratuvar Güvenliği [Multi Science]

0

Bugünkü konumuz laboratuvar güvenliği. Laboratuvar güvenliği neden önemlidir bugün onu inceleyeceğiz.

Her konuda olduğu gibi insan sağlığı önceliklidir, ancak laboratuvarda daha da önceliklidir. Çünkü laboratuvarda tehlikeli maddeler ve kimyasallar kullanmaktayız. Bu yüzden sizin güvenliğiniz için ufak bir derleme yaptım.

Kişisel Koruyucu Donanımlar ve Ekipmanlar

Kişisel güvenlik laboratuvara girmeden önce başlar. Seçeceğimiz günlük kıyafetlerin laboratuvar ortamındaki çalışmalarımız etkileyecek ve kaza riskini arttıracak şekilde olmamaları gerekmektedir. Örneğin; sallanan küpeler, bol kıyafetler, açık ayakkabılar gibi. Peki laboratuvarda neler yapmalıyız?

Laboratuvarda çalışmaya başlamadan önce önlüğünüzü giyin, eldivenlerinizi takın, gözlüğünüzü takın ve gerektiğinde kimyasal gaz maskenizi kesinlikle kullanın. Birde saçlarınızı toplayın. Bu saydıklarım en temel güvenlik önlemleri. Ama unutmayın ki hiçbir deney sizden önemli değildir!

Davranışlar

Yaşanabilecek herhangi bir acil durum için laboratuvar içinde yalnız kalmamaya özen gösterin, yanınızda mutlaka birileri olsun. Çalışma esnasında dikkat dağıtıcı davranışlar, yüksek sesle konuşmalar ve şakalardan kaçınmalısınız. Laboratuvar yemek yemek veya bir şeyler içmek için sağlıklı ve güvenli bir yer değildir. İllaki daha güvenli bir yer vardır.

Laboratuvarda soğukkanlı olmak önemlidir. Aceleci olmak koşturmak hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Aman dikkat !

Çalışma Düzeni

Laboratuvarda çalışma düzeniniz olması çok önemlidir. Çalışacağınız kimyasalları tanımanız, hazırladığınız çözeltileri etiketlemeniz ve ortam temizliği hem sizin hemde bir sonraki çalışan için çok önemlidir.

Ayrıca kimyasal atıkları lavaboya dökmek yerine kendi içinde sınıflandırıp bertaraf etmelisiniz.

Laboratuvar Ortamı

Laboratuvar da çalıştığınız ortamda sizi yönlendirecek ve acil durumlarda müdahale etmenizi sağlayacak alet ve ekipmanların bulunmasına özen gösteriniz. Bu ekipmanların başında yangın söndürücü tüpler, acil durum ve göz duşları,uyarı levhaları ve ecza dolabı gelmektedir. Son olarak laboratuvarda çalışan kişilerin bu konular hakkında bilinçli ve eğitimli olmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir!  Laboratuvar Güvenliği

Ayrıca laboratuvar güvenliliği ile ilgili şu yazımızı da okuyabilirsiniz:

[10 Adımda Laboratuvar Güvenliği]

Laboratuvar Güvenliği [Multi Science]
5 (100%) 4 votes

Yazar Hakkında

Selin Örsdöven

Bir Yorum Bırakın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.